- Vaiko labui - https://www.vaikolabui.lt -

Savaitė be patyčių 2019

Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ.

Devynerius metus vykdoma „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ užaugo – joje kasmet dalyvavo didžioji dalis šalies ugdymo įstaigų, prie jos jungėsi ir ją palaikė gausus partnerių būrys. Šiemet, minint šios iniciatyvos dešimtmetį, norime šią iniciatyvą transformuoti ir pakviesti visus, norinčius stabdyti patyčias ir kitokį skaudinimą, savo veiklomis ir idėjomis jungtis prie „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“, – kvietė „Vaikų linija“. – Su patyčiomis turime dirbti ištisus metus, tačiau kovo mėnuo buvo skirtas kiekvieno mūsų veiklomis ir iniciatyvomis prisidėti prie patyčių problemos aktualizavimo.

„Vaikų linija“ ir visi šios akcijos partneriai (įskaitant mus – „Vaiko labui“) kovo mėnesį kvietė ugdymo įstaigas, nevyriausybines organizacijas, valstybines, mokslo įstaigas, verslo įmones ir visus aktyvius žmones padėti didinti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų sąmoningumą patyčių tema, pradedant nuo savo bendruomenių, kolektyvų iki plačiosios visuomenės.

Kampanija „BE PATYČIŲ“ ir „Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ“ prisijungia prie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“.

„Vaikų linija“, šį kovą paskelbusi „Sąmoningumo didinimo mėnesiu BE PATYČIŲ“, kartu su partneriais pristatė socialinę viešinimo kampaniją „Vaistai nuo patyčių“. Gydyti šią visuomenės ligą ir mažinti jos sukeliamą skausmą kvietė žinomi Lietuvos žmonės, dalindamiesi savo patirtimi ir išreikšdami palaikymą gyvenimui be patyčių.

„Patyčios yra rimta visuomenės sveikatos problema. Nuo šios agresijos kenčia, o taip pat prieš kitus ją naudoja šimtai tūkstančių vaikų Lietuvoje. Kai suserga žmogus, mes stengiamės jį gydyti įvairiomis priemonėmis, vaistais. Kai kalbame apie prastą visuomenės sveikatą, didelį agresijos mastą tarp mokinių, šiam smurtui sumažinti nėra išrasta jokių tablečių ar lašiukų, – pastebi „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Norint sumažinti patyčių paplitimą, turime keisti smurtinį elgesį palaikančias nuostatas visuomenėje. Nuo kiekvieno piliečio jautrumo ir pozicijos priklauso, ar skaudinantis elgesys bus pastebėtas ir sustabdytas.“

Nors nėra specialių tablečių, kurių išgėrus dingtų noras žeminti ir skaudinti kitus, tačiau vaikai pagarbaus ir draugiško elgesio gali išmokti iš suaugusiųjų rodomo pavyzdžio. Nors vykstančių patyčių nenupurkši gydančiu purškalu, jas sustabdyti gali aiškiai parodytas aplinkinių nepritarimas. Patyčių sukeltą skausmą numalšinti gali ne kažkoks stebuklingas tepalas, o nuoširdus pokalbis su vaiku, per kurį suaugusieji išklausytų ir bendradarbiautų su vaiku, sprendžiant patyčių situacijas. Kampanija „Vaistai nuo patyčių“ įgalina kiekvieną tapti tuo vaistu, kuris padeda išgyti ir stabdyti patyčių virusą.

Kovo 18 d. Vilniuje, „Radisson Blu Hotel Lietuva“ įvyko nacionalinė konferencija „BE PATYČIŲ 365“, skirta pristatyti patyčių prevencijos ir intervencijos aktualijas Lietuvoje. Konferencijoje dalyvavo švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojai, organizacijų, dirbančių su vaikais ir paaugliais, atstovai bei visi, kuriems aktuali patyčių prevencijos tema. Konferencijoje „Vaiko labui“ ekspertė prof. dr. Ona Monkevičienė perskaitė pranešimą apie tai, kaip mūsų įgyvendinamos programos „Zipio draugai“ ir „Obuolio draugai“ prisideda prie patyčių ir smurto paplitimo mažinimo bei prevencijos, veikė mūsų stendas, informacija apie mūsų veiklas ir programas dalijosi „Vaiko labui“ atstovai ir savanoriai.

Konferencijoje buvo pristatyti preliminarūs vėliausiojo Tarptautinį mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) duomenys, teigiantys, kad pastebimos patyčių tarp Lietuvos mokinių mažėjimo tendencijos.

Pasaulio sveikatos organizacija kas ketverius metus atlieka Tarptautinį mokinių gyvensenos ir sveikatos tyrimą (HBSC), vykdomą beveik 50-yje valstybių. Vėliausio, 2018 metais atlikto HBSC tyrimo duomenimis, Lietuvoje patyčias patiria 29 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių (2014 m. patyčias patyrė 32 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių), o iš kitų besityčiojantys nurodė 25 proc. berniukų ir 14 proc. mergaičių (2014 m. iš kitų tyčiojosi 33 proc. berniukų ir 16 proc. mergaičių). Tyrimą Lietuvoje atlieka Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai.

„Lyginant su 2014 metų tyrimu, stebimas minimalus patiriančių patyčias sumažėjimas – 2014 m. patyčias patyrė 29 proc. mokinių, o 2018 m. – 27,6 proc. Taip pat nežymus sumažėjimas stebimas, vertinant patyčias virtualioje erdvėje – 2014 m. elektronines patyčias patyrė 10 proc. mokinių, o 2018 m. – 8 proc. Dažniau (apie du kartus) tyčiojasi bei patyčių aukomis tampa berniukai“, – tyrimo rezultatus komentuoja HBSC tyrimo Lietuvoje pagrindinis tyrėjas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkas prof. dr. Kastytis Šmigelskas.

Nuo 1994 m. Lietuvoje vykdomo HBSC tyrimo rezultatai leidžia spręsti apie tai, kokio masto yra patyčių problema tarp Lietuvos mokinių ir ar ji keičiasi.

„Mažėja besityčiojančių vaikų, mažėja patyčias patiriančių berniukų, mažėja elektronines patyčias patiriančių vaikų. Tai – nepaprastai svarbi žinia, kad stebime patyčių mažėjimo tendencijas. Šie duomenys rodo, kad mūsų visuomenėje po truputį mažėja šios formos agresijos, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis. – Žinoma, pokyčiai vyksta ne taip greitai, kaip norėtųsi, bet žinia labai aiški: judame teisinga kryptimi ir norint, kad skaudinimo mokyklose būtų dar mažiau, turime tęsti darbą ir dar stiprinti pastangas.“

Čia rasite rekomendacijas, kaip reaguoti į patyčias mokykloje

Čia rasite „vaistų“ nuo patyčių vizualizaciją

Mes („Vaiko labui“) kvietėme ugdymo įstaigas – ir tas, kuriose įgyvendinamos mūsų koordinuojamos programos „Zipio draugai“, „Obuolio draugai“ ir „Įveikiame kartu“, ir visas kitas – prisijungti prie šiemet kovo mėnesį vyksiančio Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ. Kvietėme visos šalies ugdymo įstaigas, kiekvieną vaikų grupę ar klasę, prisidėti prie šios iniciatyvos. Kvietėme mokinius ir pedagogus įsijungti į bendrą veiklą ir pradėti kurti ar tęsti klasės draugystės dienoraštį „Draugystės knyga“. Šiame dienoraštyje vaikai kviečiami metai po metų aprašyti, nupiešti, nufotografuoti ar kitaip įamžintų klasės augimą draugystėje. Į mūsų pasiūlytą veiklą  įsitraukė ne tik tos ugdymo įstaigos, kuriose įgyvendinamos mūsų koordinuojamos programos, joje dalyvavo ir ikimokyklinukai, ir pradinukai, ir vyresni mokiniai.

Taip pat pasiūlėme pedagogams rekomendacinio pobūdžio temas ir jų aptarimo planą kiekvienai Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ savaitei. Pateikėme idėjas, ką būtų galima aptarti su mokiniais.

Į „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“ įsitraukusios ugdymo įstaigos aprašė savo veiklas, pasidalino su mumis gražiausiomis savo veiklos akimirkomis. O mes jomis dalijamės su jumis.

Čia rasite įstaigų, dalyvavusių „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“, veiklų aprašymus:

 

Gražiausios „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“ akimirkos