logo


ZIPIO DRAUGAI Facebook paskyraOBUOLIO DRAUGAI Facebook paskyraKalendorių sukūrė Vilniaus l.-d. RŪTA pedagogės Oksana Dunovskaja ir Aida Kaunienė
2016_uz-saugia-lietuva_logo

Mes prisijungėme prie nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“
ikimokyklinis.lt_logo

VAIKO LABUI
informacinis partneris

Asmens duomenų apsaugos tvarkos aprašasAsmens duomenų apsaugos tvarkos aprašas

Sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ 2021

2021 kovas – sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ 

Jau vienuoliktus metus Lietuvoje kovas skelbiamas sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ. Šiais metais  visi vaikai kviečiami mokytis praleisti progą pasityčioti, kad sugrįžę į mokyklas vaikai ir paaugliai galėtų jaustis saugiau.

Kampanijos iniciatorių „Vaikų linijos“ vadovas Robertas Povilaitis sako: „Tiek per pirmąjį, tiek per antrąjį karantiną, vykstant nuotoliniam mokymosi procesui, maždaug dvigubai sumažėjo vaikų skambučių ir žinučių „Vaikų linijai“ patyčių tema. Taip pat lyginant su kitais sunkumais, patyčios nuotolinio ugdymo metu minimos dvigubai rečiau. Daliai vaikų nuotolinis mokymasis užtikrina saugumą, nes leidžia išvengti tiesioginio susidūrimo su kitais vaikais, kurie tyčiojasi. Todėl šiemet, organizuodami Sąmoningumo didinimo mėnesį BE PATYČIŲ, norime paskatinti patyčių iniciatorius ir jų palaikytojus mokytis sustoti ir pakeisti savo elgesį, išvengiant kitų skaudinimo ir žeminimo.“

Šių metų socialine kampanija „Praleisk progą pasityčioti“, „Vaikų linija“ kreipiasi į patyčių iniciatorius, kviesdama juos laiku sustoti ir nepasityčioti, neparašyti žeminančio komentaro, nepasakyti kitus skaudinančios replikos, kai kyla toks impulsas.

„Neretai kalbėdami apie patyčių prevenciją, didelį dėmesį skiriame tam, ką daryti susidūrus su patyčiomis, vis daugiau akcentuojamas svarbus stebėtojų vaidmuo patyčių situacijose. Tačiau vis dar trūksta informacijos, skirtos patyčių iniciatoriams, skatinant juos pakeisti savo elgesį ir nebeskaudinti kitų. Labai svarbu suprasti, kad kilus stipriai emocijai, pavyzdžiui, pykčiui, nusivylimui, gali atsirasti daug minčių, ką galima skaudaus pasakyti ar padaryti kitam žmogui, bet tokiais atvejais svarbu laiku sustoti. Išvengti kitus žeminančio elgesio gali padėti dėmesio nukreipimas į kitą veiklą, susikoncentravimas į savo kvėpavimą, pagalvojimas, iš kur kilo toks pyktis ar kita stipri emocija ir ar tikrai tai daryti verta. Nusiraminus ir atpažinus savo jausmus, pavyks praleisti progą pasityčioti“ , – teigia „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ koordinatorė Eglė Balčiūtė. 

Nors tyrimai vis dar teberodo, kad Lietuva pirmauja patyčių srityje Europoje, tačiau šalies viduje pokytis yra ženklus. Vėliausias HBSC (Health behaviour in school-aged children. WHO collaborative cross-national survey / Mokyklinio amžiaus vaikų gyvensena ir sveikata) tyrimai rodo, kad, pvz., 1998 m. patyčias patyrė apie 40 proc. mokinių, o 34,5 proc. patys tyčiojosi, tai 2018 metų tyrimas rodo, kad šie skaičiai ženkliai sumažėjo – atitinkamai 27,6 proc. ir 19 proc.  Viltingai nuteikia ir tai, kad šalies moksleivių pasitenkinimas gyvenimu palaipsniui gerėja: jei 2002 m. patenkintų gyvenimu moksleivių buvo 75 proc., tai 2018 m. – jau 87 proc.  Nes mes tikime, kad šiuose po truputį gerėjančiuose skaičiuose, už kurių slepiasi vaikų šypsenos arba ašaros ir mūsų visų dalyvaujančių tokiose kampanijos, kaip sąmoningumo didinimo mėnuo BE PATYČIŲ indėlis.

Čia rasite vėliausią Moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo 2017–2018 [Health Behaviour in School-aged Children (HBSC)] Lietuvos rodiklių apibendrinimą.

Čia rasite vėliausio HBSC tyrimo statistikos apie patyčių paplitimą Lietuvos mokyklose lentelę.

Pristatome jums edukacinius filmukus vaikams, kuriais siūlomi įvairūs būdai, kaip sustoti ir nepasityčioti, o kilusias ūmias emocijas išreikšti kitaip, nežeminant ir neskaudinant kitų. Šiuos filmukus ir rekomendacijas darbui su mokiniais bei kitą informaciją veikloms galima rasti čia.

Mes (VAIKO LABUI) kvietėme ugdymo įstaigas – ir tas, kuriose įgyvendinamos mūsų koordinuojamos programos „Zipio draugai“, „Obuolio draugai“ ir „Įveikiame kartu“, ir visas kitas – prisijungti prie šiemet kovo mėnesį vyksiančio Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ. Kvietėme visos šalies ugdymo įstaigas, kiekvieną vaikų grupę ar klasę, prisidėti prie šios iniciatyvos. Kvietėme mokinius ir pedagogus įsijungti į bendrą veiklą ir pradėti kurti ar tęsti klasės draugystės dienoraštį „Draugystės knyga“. Šiame dienoraštyje vaikai kviečiami metai po metų aprašyti, nupiešti, nufotografuoti ar kitaip įamžintų klasės augimą draugystėje. Į mūsų pasiūlytą veiklą  įsitraukė ne tik tos ugdymo įstaigos, kuriose įgyvendinamos mūsų koordinuojamos programos, joje dalyvavo ir ikimokyklinukai, ir pradinukai, ir vyresni mokiniai.

Į „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“ įsitraukusios ugdymo įstaigos aprašė savo veiklas, pasidalino su mumis gražiausiomis savo veiklos akimirkomis. O mes jomis dalijamės su jumis. 

Čia rasite įstaigų, dalyvavusių „Sąmoningumo didinimo mėnesio BE PATYČIŲ“, veiklas iliustruojančias nuotraukas ir veiklų aprašymus: